noscript image
Liga Argentina
Fri 15 Mar
Gimnasia La Plata Gimnasia La Plata
1-0
Newell's Old Boys Newell's Old Boys
Sat 16 Mar
Aldosivi Aldosivi
3-0
Colón Colón
Vélez Sarsfield Vélez Sarsfield
2-0
Atl.Tucumán Atl.Tucumán
Unión Santa Fe Unión Santa Fe
3-0
Lanús Lanús
San Martín San Juan Martín Juan
2-3
Argentinos Juniors Argentinos Juniors
Sun 17 Mar
Racing Club Racing Club
1-0
Belgrano Belgrano
Patronato Patronato
2-0
Defensa y Justicia Defensa Justicia
Talleres Córdoba Talleres Córdoba
1-3
Tigre Tigre
Rosario Central Rosario Central
0-1
San Lorenzo San Lorenzo
River Plate River Plate
3-0
Independiente Independiente
Mon 18 Mar
San Martín Tucumán Martín Tucumán
1-4
Boca Juniors Boca Juniors
Banfield Banfield
2-2
Godoy Cruz Godoy Cruz
Tue 19 Mar
CA Huracán CA Huracán
0-1
Estudiantes La Plata Estudiantes Plata
Equipe / Pontos
1 Racing Club RAC 55
2 Defensa y Justicia DYJ 51
3 Boca Juniors BOC 47
4 River Plate RIV 42
5 Atl.Tucumán ATT 39
6 Vélez Sarsfield VEL 37
7 Unión Santa Fe UNI 34
8 Talleres Córdoba TAL 33
9 Independiente IND 32
10 CA Huracán HUR 32
11 Aldosivi ALD 32
12 Tigre TIG 32
13 Lanús LAN 31
 
14 Godoy Cruz GOD 29
15 Banfield BAN 28
16 Estudiantes La Plata EST 27
17 Newell's Old Boys NOB 25
18 Gimnasia La Plata GLP 25
19 Patronato PAT 23
20 Rosario Central CEN 23
21 Argentinos Juniors ARG 22
22 Belgrano BEL 21
23 San Martín San Juan SMA 21
24 Colón COL 21
25 San Martín Tucumán SMA 21
26 San Lorenzo SLO 20
Primera Nacional B
Fri 15 Mar
Gimnasia Mendoza Gimnasia Mendoza
1-0
Argentino Agropecuario Argentino
Sat 16 Mar
Platense Platense
3-0
Arsenal de Sarandí Arsenal Sarandí
Sun 17 Mar
Nueva Chicago Nueva Chicago
1-1
Chacarita Juniors Chacarita Juniors
Brown Adrogue Brown Adrogue
1-0
Indep. Rivadavia Indep. Rivadavia
Ferro Carril Oeste Ferro Carril Oeste
5-1
Deportivo Morón Deportivo Morón
Guillermo Brown Guillermo Brown
3-0
Atlético Mitre SdE Atlético Mitre
Olimpo Olimpo
0-2
Temperley Temperley
Los Andes Los Andes
2-0
Dep. Santamarina Dep. Santamarina
Central Córdoba SdE Central Córdoba
2-0
Gimnasia Jujuy Gimnasia Jujuy
Almagro Almagro
3-0
Def. Belgrano Def. Belgrano
Mon 18 Mar
Atletico Rafaela Atletico Rafaela
1-0
Instituto Instituto
Tue 19 Mar
Sarmiento Sarmiento
0-0
Quilmes Quilmes
Equipe / Pontos
1 Sarmiento SAR 39
2 Nueva Chicago CHI 37
3 Arsenal de Sarandí ARS 34
4 Brown Adrogue BRO 32
5 Villa Dálmine DAL 30
6 Argentino Agropecuario AGR 29
7 Central Córdoba SdE CCS 29
8 Gimnasia Mendoza GIM 29
9 Platense PLA 28
10 Indep. Rivadavia IRV 28
11 Atlético Mitre SdE MIT 28
12 Temperley TEM 27
13 Ferro Carril Oeste FER 27
 
14 Almagro ALM 27
15 Def. Belgrano DEF 26
16 Atletico Rafaela RAF 25
17 Gimnasia Jujuy GIM 23
18 Dep. Santamarina RSA 21
19 Deportivo Morón MOR 20
20 Guillermo Brown GBR 19
21 Instituto INS 19
22 Olimpo OLI 19
23 Quilmes QUI 18
24 Los Andes AND 14
25 Chacarita Juniors CHA 14
Primera B Metropolitana
Sat 16 Mar
Def. Unidos Def. Unidos
1-1
JJ Urquiza JJ Urquiza
Sun 17 Mar
Almirante Brown Almirante Brown
2-1
Colegiales Colegiales
Mon 18 Mar
All Boys All Boys
1-1
Tristán Suárez Tristán Suárez
San Telmo San Telmo
1-1
Atlanta Atlanta
Fénix Bs As Fénix Bs As
0-0
Talleres R. Escalada Talleres Escalada
Sacachispas Sacachispas
1-0
Comunicaciones Comunicaciones
UAI Urquiza UAI Urquiza
1-0
Acassuso Acassuso
CA San Miguel CA San Miguel
0-0
Flandria Flandria
Tue 19 Mar
Barracas Central Barracas Central
4-0
Dep. Español Dep. Español
Wed 20 Mar
CA Estudiantes CA Estudiantes
1-2
Dep. Riestra Dep. Riestra
Equipe / Pontos
1 Barracas Central BAR 68
2 CA Estudiantes EST 60
3 Dep. Riestra RIE 53
4 Acassuso ACA 49
5 Atlanta ATL 46
6 San Telmo STM 41
7 All Boys ALB 40
8 Flandria FLA 38
9 Fénix Bs As FEN 36
10 UAI Urquiza UAI 36
 
11 Colegiales COL 35
12 Tristán Suárez SUA 35
13 JJ Urquiza JJU 34
14 Def. Unidos CAD 33
15 Almirante Brown ALM 33
16 CA San Miguel SMG 32
17 Sacachispas SAC 29
18 Talleres R. Escalada TAL 25
19 Comunicaciones COM 24
20 Dep. Español ESP 21
Primera C Metropolitana
Fri 15 Mar
San Martín Burzaco Martín Burzaco
0-4
Luján Luján
Leandro Nicéforo Alem Leandro Nicéforo
2-2
Ituzaingó Ituzaingó
Sat 16 Mar
Victoriano Arenas Victoriano Arenas
1-1
Berazategui Berazategui
Midland Midland
0-0
Sportivo Barracas Sportivo Barracas
Laferrere Laferrere
3-0
General Lamadrid General Lamadrid
Excursionistas Excursionistas
3-2
Central Córdoba Rosario Central Córdoba .
Cañuelas Cañuelas
1-1
Deportivo Merlo Deportivo Merlo
Arg. Quilmes Arg. Quilmes
0-1
Villa San Carlos Villa San Carlos
Sun 17 Mar
Dep. Armenio Dep. Armenio
1-1
Dock Sud Dock Sud
Mon 18 Mar
Sportivo Italiano Sportivo Italiano
0-2
El Porvenir El Porvenir
Equipe / Pontos
1 Arg. Quilmes ARQ 50
2 Dock Sud DOC 48
3 Laferrere LAF 47
4 Dep. Armenio ARM 45
5 Excursionistas EXC 45
6 Villa San Carlos VSC 43
7 Midland MID 40
8 Victoriano Arenas VIC 39
9 Deportivo Merlo MER 39
10 Sportivo Italiano ITA 38
 
11 Berazategui BER 38
12 Leandro Nicéforo Alem ALE 35
13 Luján LUJ 33
14 General Lamadrid LAM 32
15 Ituzaingó ITU 32
16 El Porvenir POR 31
17 Central Córdoba Rosario CCO 30
18 San Martín Burzaco SMA 27
19 Cañuelas CAÑ 23
20 Sportivo Barracas SBA 22
Grupo 6
Sun 17 Mar
Crucero del Norte Crucero del Norte
1-0
Gimnasia y Tiro Gimnasia y Tiro
San Lorenzo Alem San Lorenzo Alem
3-3
Racing Córdoba Racing Córdoba
Juventud Antoniana Juventud Antoniana
1-1
Altos Hornos Zapla Altos Hornos Zapla
Mon 18 Mar
Juventud Universitario San Juventud
1-0
Estudiantes de San Luis Estudiantes Luis
Def. de Pronunciamiento Def.
1-3
Atlético Paraná Atlético Paraná
Tue 19 Mar
Sportivo Las Parejas Sportivo Parejas
1-3
JU Gualeguaychu JU Gualeguaychu
Wed 20 Mar
Cipolletti Cipolletti
21:00
Deportivo Madryn Deportivo Madryn
Thu 21 Mar
Dep. Roca Dep. Roca
01:00
Ferro General Pico Ferro General Pico
Equipe / Pontos
1 Deportivo Madryn DEP 15
8 Ferro General Pico FER 10
12 Cipolletti CIP 8
18 Dep. Roca DRO 5
19 Independiente Neuquén INN 4
4 Douglas Haig DHA 13
6 Sportivo Las Parejas SLP 11
7 Def. de Pronunciamiento DPR 11
16 Atlético Paraná PAR 6
17 JU Gualeguaychu JUV 6
 
2 Estudiantes de San Luis CSE 15
5 Sportivo Belgrano SPB 12
10 Juventud Universitario San JUU 10
13 Racing Córdoba RAC 8
20 San Lorenzo Alem SLO 2
3 San Martín Formosa SMA 14
9 Crucero del Norte CDN 10
11 Altos Hornos Zapla AHZ 9
14 Juventud Antoniana JAN 8
15 Gimnasia y Tiro GYT 8
Primera D Metropolitana
Sat 16 Mar
Central Ballester Central Ballester
1-1
Dep. Paraguayo Dep. Paraguayo
Arg. Rosario Arg. Rosario
1-0
Puerto Nuevo Puerto Nuevo
Sun 17 Mar
CA Atlas CA Atlas
0-1
Real Pilar Real Pilar
Defensores de Cambaceres Defensores
0-1
Centro Español Centro Español
CA Lugano CA Lugano
1-1
Juventud Unida Juventud Unida
Mon 18 Mar
Yupanqui Yupanqui
1-0
Claypole Claypole
Tue 19 Mar
Liniers Liniers
2-0
Argentino Merlo Argentino Merlo
Equipe / Pontos
1 Argentino Merlo ARM 43
2 Arg. Rosario ARR 35
3 Real Pilar RPI 34
4 Liniers LIN 33
5 CA Atlas CAA 31
6 Claypole CLA 30
7 Puerto Nuevo PUE 30
8 Dep. Muñiz MUÑ 28
 
9 Juventud Unida JUU 27
10 Centro Español CES 24
11 Yupanqui YUP 22
12 Central Ballester CBA 21
13 Dep. Paraguayo DPA 21
14 CA Lugano LUG 20
15 Defensores de Cambaceres CAM 18
Grupo 2
Sat 16 Mar
River Plate Fem River Plate Fem
4-3
UBA Fem UBA Fem
San Lorenzo Fem San Lorenzo Fem
0-3
UAI Urquiza Fem UAI Urquiza Fem
Sun 17 Mar
Huracán Fem Huracán Fem
0-0
Lanús Fem Lanús Fem
Racing Club Fem Racing Club Fem
0-6
Boca Juniors Fem Boca Juniors Fem
Equipe / Pontos
1 River Plate Fem RPF 14
2 Boca Juniors Fem CAB 12
3 San Lorenzo Fem SLO 11
4 UAI Urquiza Fem URQ 9
 
5 Racing Club Fem RCA 7
6 UBA Fem UBA 3
7 Huracán Fem HUR 2
8 Lanús Fem LAN 1
Grupo 3
Sat 16 Mar
Platense Fem Platense Fem
4-1
Villa San Carlos Fem Villa Carlos
Dep. Morón Fem Dep. Morón Fem
1-2
Atlanta Fem Atlanta Fem
Sun 17 Mar
Independiente Fem Independiente Fem
0-1
Estudiantes La Plata Fem Estudiantes Plata
Excursionistas Fem Excursionistas
23:00
El Porvenir Fem El Porvenir Fem
Equipe / Pontos
1 Platense Fem PLA 14
2 Independiente Fem IND 13
3 Estudiantes La Plata Fem ELP 11
4 Villa San Carlos Fem VSC 11
 
5 Excursionistas Fem EXC 6
6 El Porvenir Fem EPO 4
7 Atlanta Fem ATL 3
8 Dep. Morón Fem DMO 2

Follow BeSoccer on Facebook